Przed malowaniem lub innymi naprawami należy odtłuścić każdą powierzchnię. Odtłuszczanie to proces usuwania wszelkiego rodzaju zabrudzeń - kurzu, kleju, smaru, emulsji, resztek starych farb i zwykłego brudu. Metody i narzędzia do odtłuszczania są różnorodne, a większość z nich można łatwo zastosować w domu.

Stopień zanieczyszczenia powierzchni jest bardzo różny - lekkie zanieczyszczenie to 1 g na metr kwadratowy, a ciężkie to ponad 5 g. Niezależnie od stopnia, przed przystąpieniem do prac naprawczych konieczne jest odtłuszczenie. Jeśli nie zostanie to zrobione, tłuszcz i brud zmniejszą przyczepność materiału wykończeniowego do powierzchni, a tym samym jakość pracy będzie niska. Nie należy oczekiwać trwałości produktu - będzie ona krótka. Z tego powodu obowiązkowe jest stosowanie odtłuszczaczy do szkła, drewna, metalu, plastiku i innych powłok.

Malowanie drewna

Środki odtłuszczające

Jeśli dana osoba zdecyduje się na pomalowanie mebli w domu, mieszkaniu lub domku letniskowym, można zastosować dowolny odpowiedni środek odtłuszczający na niestrzępiącą się ściereczkę z mikrofibry lub innego odpowiedniego materiału.

Środki antystatyczne

Odtłuszczanie powierzchni przed malowaniem można wykonać za pomocą środka antystatycznego. Szczególnie skuteczny w przypadku plastiku, który przyciąga kurz ze względu na jego zdolność do elektryzowania się. Usunięcie warstwy smaru jest trudne, ale gdy powierzchnia zostanie zabezpieczona środkiem antystatycznym, jest to znacznie łatwiejsze.

Alkalie

Detergenty z tej grupy zawierają alkaliczne środki czyszczące. Mogą one zmywać wszystkie rodzaje zanieczyszczeń, w tym tłuszcz. 

Środki czystości

Odtłuszczanie powierzchni drewnianej

Starą farbę, smołę lub olej opałowy na drewnie można usunąć, ostrożnie szlifując powierzchnię papierem ściernym lub stalową szczoteczką do zębów. Jeśli powierzchnia jest silnie zabrudzona lub zużyta, należy ją wyrównać strugiem. Następnie nie trzeba stosować żadnych dodatkowych zapraw, lecz można bezpośrednio przyklejać powierzchnię. Jak odtłuścić powierzchnię przed przyklejeniem dwustronnej taśmy samoprzylepnej? Można użyć roztworu alkoholu. Można też dobrze umyć powierzchnię i pozostawić ją do wyschnięcia. 

Do odtłuszczania szkła nadają się alkohol, aceton i inne rozpuszczalniki. Takie substancje chemiczne nie uszkadzają materiału. Przed przyklejeniem szkła można użyć dowolnego uniwersalnego rozpuszczalnika.

Podłoże, z którego usunięto starą powłokę, zwykle zawiera różnego rodzaju zanieczyszczenia. Zmniejszają one przyczepność wypełniaczy, podkładów i farb do powierzchni i muszą zostać usunięte. Czym jeszcze można odtłuścić powierzchnię drewnianą przed malowaniem i przygotowaniem? Sprawdzą się też rozpuszczalniki na bazie spirytusu mineralnego lub specjalnie opracowanych związków.

Wskazówka: Nie zaleca się nakładania pędzlem odtłuszczacza z dwóch powodów. Po pierwsze, zwiększa to zużycie materiału. Po drugie, szczotka nie usuwa zanieczyszczeń z podłoża.

Najlepiej użyć do tego celu szmatki lub ściereczki.

Istnieją również inne metody odtłuszczania: zanurzenie w specjalnych kąpielach ultradźwiękowych, obróbka parami rozpuszczalników lub suchym lodem. Technika ta wymaga użycia specjalnego sprzętu i jest stosowana przez specjalistyczne firmy.