W ostatnich latach meble modułowe cieszą się coraz większą popularnością. Powód jest dość prosty: meble te pozwalają każdemu ćwiczyć swoje zdolności twórcze i realizować marzenia projektowe. W tym artykule szczegółowo wyjaśnimy, czym są meble modułowe, z jakich materiałów są wykonane i dlaczego coraz więcej konsumentów je preferuje.
Co to są meble modułowe?
W dzisiejszym nowoczesnym życiu korzystanie z kompaktowych i mobilnych przedmiotów, w tym mebli, jest bardzo wygodne. Nieporęczne szafki wiszące odchodzą w przeszłość, a ich miejsce zajmują funkcjonalne meble modułowe. Minęły już czasy, kiedy to producenci decydowali o wymiarach i wzornictwie mebli. Obecnie konsumenci chcą samodzielnie opracowywać projekt, kształt i konfigurację ścian, szafek i komód. Meble modułowe są pod tym względem najmądrzejszym rozwiązaniem, ponieważ są funkcjonalne, wygodne i piękne.
Co oznaczają meble modułowe, jeśli spojrzeć na nie z profesjonalnego punktu widzenia?
Jest to zestaw niezależnych elementów (modułów), z których można stworzyć meble o pożądanej konfiguracji. Główną zaletą tego typu mebli jest możliwość zorganizowania przestrzeni mieszkalnej w wybrany przez siebie sposób. Ponadto jest on montowany w najkrótszym możliwym czasie, co oczywiście pozwala zaoszczędzić czas.
Czym się różnią meble modułowe od mebli gabinetowych?
Wiele osób uważa, że meble modułowe i szafkowe to prawie to samo. Nie jest to jednak prawdą. Meble gabinetowe to wszelkie meble posiadające korpus, czyli podłogę, bok, tylną ścianę i górną przegrodę. Obejmują one szafy, komody, ścianki, prowadnice, szafki kuchenne, zestawy sypialniane, meble łazienkowe itp. Innymi słowy, meble gabinetowe to pojęcie na tyle szerokie, że obejmuje prawie wszystkie istniejące meble.
Wszystkie meble modułowe są szafkami. Jednak nie wszystkie meble są modułowe. Często meble modułowe nazywane są systemem skrzynek, czyli zestawem lub kompletem elementów łączonych i montowanych w dowolnej kolejności. Tutaj o wszystkim decyduje to, czego chce i potrzebuje kupujący.
Doskonałym przykładem modułowych mebli gabinetowych jest zestaw szafek nocnych. W każdej chwili możesz szybko zdjąć kółka i połączyć części szafki, półki i inne meble, zmieniając wystrój wnętrza i wnosząc do niego coś nowego.
Podsumowując. Co to są meble modułowe? To mobilne, funkcjonalne i wygodne przedmioty, które umożliwiają właścicielowi zmianę wnętrza w dowolnym momencie bez ponoszenia kosztów finansowych. Kolejną dużą zaletą tych mebli jest ich łatwość w transporcie, dzięki czemu można je łatwo przetransportować np. podczas przeprowadzki.
Meble modułowe idealnie nadają się do małych mieszkań, pomieszczeń o niewielkim metrażu, w przeciwieństwie do masywnych brył tradycyjnych ścian. Takie meble to najlepsze rozwiązanie dla mieszkań o dowolnej liczbie metrów kwadratowych. To świetne rozwiązanie do ciasnego korytarza i przestronnej sypialni.
Meble modułowe: wady i zalety
Meble modułowe mają następujące zalety:
- Są one dostępne w każdym mieście w dość szerokim zakresie. Wszędzie jest co najmniej kilka przedstawicielstw firm produkujących meble modułowe.
- Meble modułowe pozwalają na tworzenie coraz to nowych kombinacji, które nigdy się nie znudzą.
- Jeśli przeprowadzisz się do większego mieszkania, zawsze możesz dodać nowe elementy do zestawu, który już masz do dyspozycji.
- Producenci uważnie śledzą trendy w modzie, które są natychmiast realizowane. Dzięki temu kupując zestaw mebli, możesz mieć pewność, że stworzysz nowoczesne wnętrze.
- Jeśli nie jesteś zadowolony z ogólnej przestrzeni pomieszczenia, meble modułowe pomogą ją poprawić. Ważne jest to, że można obejść się bez drastycznych zmian w postaci wyburzania i stawiania ścian.
- Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla rodziców małych dzieci. Zgódź się, że gdy dziecko rośnie, wraz z nim musi się zmienić wystrój wnętrza jego pokoju. Meble modułowe są w tym względzie niezastąpioną opcją, ponieważ dają duże możliwości zmiany umeblowania w pomieszczeniu. Możesz kupować nowe przedmioty, ulepszać, zmieniać i poprawiać swoje wnętrze. Nie ma potrzeby wyrzucania niepotrzebnych przedmiotów ani ponoszenia znacznych kosztów na zakup nowych mebli.
- Meble modułowe są łatwe w montażu, co pozwala zaoszczędzić czas i wysiłek.
- Ceny mebli modułowych są korzystne, co oznacza, że są one dostępne dla osób o każdym poziomie dochodów.
Czym są meble modułowe i jakie mają zalety, dowiedzieliśmy się. Teraz przejdziemy do wad:
- W pogoni za wysokimi dochodami najwięksi producenci nie współpracują bezpośrednio z ludźmi. Oznacza to, że kupujesz meble i jednocześnie nie spotykasz się z ich producentem. Z drugiej strony, jeśli meble są wykonane zgodnie z własnymi wymaganiami, ich użytkowanie jest bez wątpienia przyjemniejsze.
- Załóżmy, że zmontowałeś meble modułowe i umieściłeś je w pomieszczeniu. Ogólnie rzecz biorąc, podoba Ci się wygląd, ale jest trochę wolnej przestrzeni, którą dobrze byłoby czymś wypełnić. Ale w katalogu nie ma szaf o niestandardowych wymiarach, nie można ich też zamówić, ponieważ mistrzowie nie są brani za tak żmudną i nieopłacalną pracę. Czasami zdarza się też, że zestaw mebli podoba się w całości, z wyjątkiem jednego lub dwóch szczegółów. Ale, oczywiście, nikt nie zmieni ich specjalnie dla Ciebie.
Dlaczego meble modułowe są tańsze?
Koszt mebli, które nie są wykonywane na zamówienie, jest zawsze niższy. Dlaczego?
1. Nie czyni się żadnych przygotowań. Żaden inżynier pomiarowy nie przychodzi do domu i nie bierze tego pod uwagę:
- jak rozmieszczone są przewody gazowe;
- rury wodociągowe i inne media;
- wymiary parapetu okiennego;
- krzywizny ścian;
- poziom podłogi;
- obecność szybu wentylacyjnego i innych kanałów.
2. Na podstawie wykonanych pomiarów nie opracowują oni unikalnego projektu dla konkretnego pomieszczenia.
3. Zakład produkcyjny nie uwzględnia Twoich wymiarów podczas cięcia płyty wiórowej.
4. Meble modułowe są zwykle produkowane z niedrogich materiałów.
5. Jeszcze mniej kosztuje samodzielne złożenie mebli.
Innymi słowy, produkcja mebli modułowych nie jest wcale procesem zindywidualizowanym. Producent nie wydaje dodatkowych pieniędzy i czasu na pomiary, opracowanie unikalnego projektu i stworzenie mebli na zamówienie. Sam wykonujesz swoją pracę, określając wygląd mebli modułowych, ich konfigurację i wielkość. Wiele osób lubi projektować swoją własną przestrzeń życiową.
Sprawdź także: Rodzaje mebli. Jakie meble do jakiego pokoju?
Z jakiego materiału wykonać meble modułowe?
Porozmawiajmy teraz o materiałach do produkcji mebli modułowych. Zasadniczo są to materiały o najlepszym stosunku jakości do ceny. Wybór odpowiedniej dla siebie opcji jest dość prosty.
Plastik. Meble wykonane z tworzyw sztucznych są obecnie bardzo popularne. Sprzyja temu szeroka gama kolorów, niska cena, odporność na uszkodzenia mechaniczne i działanie wilgoci. Meble modułowe z tworzywa sztucznego mają jednak dość istotną wadę - ich konstrukcja jest bardzo prosta. Należy zauważyć, że materiał ten jest tylko częściowo wykorzystywany do pokrywania płyt MDF.
MDF. Meble modułowe wykonane z płyty MDF są droższe. Płyty MDF wykonane z niewielkiej frakcji drewna pokrywane są płynnym PCV, akrylem, grubą okleiną, szkłem i wstawkami metalowymi. Zaletą mebli z płyty MDF jest ich ekologiczność oraz możliwość formowania ich w niemal każdym stylu. Różni się od płyt wiórowych pod względem technologii produkcji: jest prasowana na gorąco bez użycia szkodliwych materiałów łączących.
Rzeźba. Korpus takich mebli jest wykonany z płyty wiórowej, która jest pokryta folią dekoracyjną i lakierem ochronnym. Koszt takich modułów jest niski, ale można je projektować na różne sposoby, ponieważ na folię można nanieść dowolny nadruk. Wadą mebli wykonanych z tego materiału jest ich niska ekologiczność, ponieważ do produkcji płyt wiórowych stosuje się żywice formaldehydowe. Obecnie istnieją jednak pewne odmiany płyt wiórowych o klasie środowiskowej EO-E1, które emitują minimalną ilość formaldehydu (do 10 mg na 100 g płyty wiórowej).
Fronty z ramką. Najlepsza opcja. Do montażu modułu używa się ram, do których wkłada się płyty z tworzywa sztucznego, szkła i płyty wiórowej. Wkładki można wymienić w całości lub częściowo, aby nadać wnętrzu nowy charakter. Na ramy stosuje się płyty MDF lub profile aluminiowe. Wadą jest to, że wkładki mogą nie być dobrze dopasowane, dlatego należy bardzo uważnie wybierać producenta.
Ponieważ specyfika użytych materiałów i konstrukcja mebli modułowych sprawia, że indywidualny projekt musi być stworzony przez kupującego, jeszcze przed zakupem takich mebli warto zastanowić się, jak chcielibyśmy, aby wyglądało nasze wnętrze.