Nowe technologie sprawiają, że wiele osób może pracować w domu, a co za tym idzie - pojawia się potrzeba utworzenia własnego home office. Właściwie zorganizowane miejsce pracy ułatwia i usprawnia wykonywanie zadań. Wystrój domowego biura jest również ważny - harmonijne otoczenie i przyjemna kolorystyka tworzą nastrój sprzyjający pracy i dodają pozytywnej energii.

Główne zasady dotyczące wnętrz biurowych w domu lub mieszkaniu

  1. Umiarkowanie w wystroju i kolorystyce, brak irytujących i pstrokatych detali.
  2. Izolacja akustyczna. Najlepiej wyznaczyć miejsce pracy w ustronnej części domu lub odgrodzić je przegrodami, aby żadne obce dźwięki nie przeszkadzały w pracy.
  3. Właściwy wybór mebli do siedzenia. Główną cechą mebli do biura domowego jest ergonomia, czyli możliwość dostosowania się do cech anatomicznych człowieka.
  4. Umieszczenie miejsca pracy. Biurko powinno być ustawione w taki sposób, aby siedzący widział drzwi wejściowe, a światło z okna padało z lewej strony.
  5. Akcesoria. Wyjątkowości i przytulności wnętrzu biura domowego dodadzą kwiaty doniczkowe, fotografie, obrazy i inne przedmioty sztuki.

Cechy biura domowego w nowoczesnym stylu

Często wnętrze domowego biura urządza się w stylu nowoczesnym, ponieważ ten kierunek jest najbardziej uniwersalny. Ta konstrukcja ma wiele cech:

  • Geometryczność, funkcjonalność i minimalizm w wyposażeniu wnętrz i dekoracji.
  • Otwarte przestrzenie bez ścianek działowych i nieporęcznych przedmiotów.
  • Kapryśne elementy wnętrza. Witraże, mozaiki, "dziwne" lampy i świeczniki, abstrakcyjne obrazy, stół o nietypowym wyglądzie - to wszystko składa się na projekt domowego biura w nowoczesnym stylu.
  • Zastosowanie elementów z drewna, skóry, szkła i tworzyw sztucznych, sufity napinane o powierzchniach matowych lub błyszczących oraz laminaty.
  • Dobre oświetlenie i duże okna sprawiają, że w pomieszczeniu jest jasno.

Biuro domowe

Jak wybrać meble do biura?

Przy tworzeniu nowoczesnego projektu biura domowego ważny jest wybór odpowiednich mebli gabinetowych. Głównym wymogiem stawianym produktom jest funkcjonalność, kompaktowość i łatwość obsługi.

Biurko

Wielkość mebli zmienia się w zależności od potrzeb. Mile widziane są biurka z nadbudową, małymi półkami i szufladami, w których można przechowywać różne drobne przedmioty.

Krzesło biurowe

 W domowym minibiurze nie obejdzie się bez ergonomicznego krzesła z zagłówkiem i podłokietnikami, które umożliwiają dostosowanie kąta nachylenia oparcia i wysokości siedziska do potrzeb danej osoby.

Meble tapicerowane

W dużym pokoju zmieści się wygodna sofa lub kilka foteli, tworząc strefę relaksu, w której przyjemnie jest odpocząć i wypić filiżankę kawy podczas przerwy. Meble tapicerowane są niezbędne, jeśli w biurze planowane są spotkania z partnerami biznesowymi.

Szafy (regały na sprzęt biurowy, półki, szafki)

Głównym wymogiem stawianym tym meblom jest wygoda i niewielka głębokość półek, aby łatwo było dostać się do niezbędnych rzeczy i papierów. Bardzo wygodne są zestawy modułowe - w tym przypadku poszczególne elementy można komponować zgodnie z własnym gustem.

Biuro domowe

Domowe biuro: pomysły na wnętrze

Wybierając wnętrze domowego biura, należy wziąć pod uwagę styl życia, zawód, status społeczny i osobiste preferencje właściciela, a także wielkość pomieszczenia.

Kolor

Dobrym pomysłem na domowe biuro są projekty w odcieniach czekolady, koniaku, szarości, złota, czerni i bieli. Warto również zastanowić się nad wpływem kolorów na nastrój. Na przykład kolor zielony daje przypływ energii, a niebieski lub błękitny pomaga się skoncentrować. Jasne odcienie wypełnią biuro atmosferą przytulności i spokoju, natomiast ciemne odcienie mogą mieć działanie przygnębiające.

Oświetlenie

Jeśli nie masz wystarczającej ilości światła głównego, możesz wykorzystać dodatkowe źródła: żyrandol, reflektor, taśmy LED wbudowane we fronty mebli, lampę podłogową lub lampę na wieszakach na ubrania.

Zasłony

Ten element może być wyrazistym akcentem wspierającym ogólną koncepcję projektu. Zasłony powinny harmonizować z wnętrzem biura. Dobrym rozwiązaniem są rolety, rolety rzymskie lub proste zasłony o dyskretnym wzorze.

Biuro domowe

Projekt małego biura

Ograniczona przestrzeń nie jest powodem do rezygnacji z domowego biura. Trzeba będzie jednak ograniczyć się do minimum mebli - stołu, krzesła i kilku półek. W tym przypadku obszar roboczy nie może być oddzielony przegrodą, a jedynie oznaczony oświetleniem lub innymi elementami dekoracyjnymi ścian.

Aby mała przestrzeń stała się przytulna, należy wybrać odpowiednie meble do domowego biura. Na przykład, zamiast półek na zawiasach i nieporęcznych szafek zastosuj lekkie otwarte półki. Zamień pełne biurko na lekką, oszczędzającą miejsce konsolę.

Małe biura nie tolerują ciemnych kolorów. Jasne powierzchnie, białe lub beżowe meble i dobre oświetlenie pomagają osiągnąć harmonię, a jednocześnie optycznie powiększyć przestrzeń. Aby uzyskać lżejszy wystrój domowego biura, można użyć przewiewnych mebli ze szkła, metalu i plastiku, małych półek, składanych i przesuwanych biurek.