Sypialnia jest bardzo ważnym elementem każdego domu i mieszkania, to w niej spędzamy tak naprawdę najwięcej czasu będąc w domu i w niej nasz organizm regeneruje się po całym dniu pracy. Dlatego bardzo ważne jest staranne urządzenie tego miejsca w taki sposób aby osoba w niej przebywająca i odpoczywająca czuła się bezpiecznie oraz przytulnie. Przede wszystkim należy zastanowić się, jak dużo czasu spędzamy w sypialni i co dokładnie tam robimy. Tak, właśnie w ten sposób można wykorzystać przestrzeń już na etapie planowania i znaleźć najlepsze miejsce dla każdego mebla. Rozważ różne scenariusze: czy rano, gdy otworzysz oczy, chcesz widzieć obraz który umieściłeś na ścianie? Gdy wstajesz z łóżka i idziesz do łazienki - jak szeroka powinna być przestrzeń od ściany do łóżka, abyś mógł wygodnie chodzić? I tak dalej.

Sypialnia

O czym należy pamiętać, projektując sypialnie?

Istnieje kilka prostych zasad. Na przykład, należy unikać umieszczania lustra przed drzwiami, chyba że jest to absolutnie konieczne. Wyobraź sobie, że wracasz do domu w wolny dzień późnym wieczorem, otwierasz drzwi do swojej sypialni, a tam... w ciemności... jest ktoś... przerażające, prawda? Uwierz mi, długo potrwa, zanim przyzwyczaisz się do tego, że każdego wieczoru po pracy wita Cię obca osoba.

Drzwi do sypialni, o ile to możliwe, nie powinny znajdować się na tej samej ścianie co wezgłowie. No cóż, pradawne instynkty. Wynika to z faktu, że w zamkniętej przestrzeni człowiek czuje się komfortowo tylko wtedy, gdy widzi całe pomieszczenie i wszystkie wejścia, z których potencjalnie może wejść inna osoba. Dotyczy to w szczególności mężczyzn, dla których ważne jest, aby zawsze mieć kontrolę nad sytuacją.

Stolik nocny nie powinien przeszkadzać w otwieraniu szafy. Jest to tak oczywisty drobiazg, że często się go nie zauważa. O tę kwestię trzeba zadbać już na etapie planowania - jeśli szafa ma drzwi na zawiasach, a nie przesuwne, i jeśli jest ustawiona pod kątem do łóżka, należy wziąć pod uwagę wielkość drzwi (zwykle 50-60 cm) i umieścić szafkę nocną nie bliżej niż na tej wysokości. Jeśli szafa znajduje się z boku okna, lepiej nie przysuwać jej do ściany i zostawić miejsce na zasłonę, tak aby mogła zwinąć się za szafą i nie blokować prawidłowego otwierania drzwi.

Sprawdź: 5 popularnych stylów we wnętrzach - który wybrać?

Sypialnia

Garderoba w sypialni

Oczywiście, jeśli przestrzeń jest na wagę złota, nie ma wątpliwości, czy warto mieć osobną garderobę w sypialni, czy nie - oczywiście, że tak. Jest to nowoczesny standard jakości życia. Dzięki wygodnym systemom przechowywania rzeczy można dłużej zachować porządek i estetyczny wygląd. Garderoba typu walk-in uwalnia przestrzeń sypialni od bałaganu i zagracenia - możesz zostawić cały ten bałagan w szafie, po prostu zamykając drzwi. Minimalna odległość między półkami wynosi 90 cm, ale idealnie byłoby, gdyby znalazło się miejsce na kilka dodatkowych ubrań, pufę lub otomanę, na której można usiąść i odłożyć rzeczy na miejsce. Układ szafy może być w kształcie litery U, L lub nawet przelotowy, gdy na przykład do łazienki wchodzi się z sypialni, a szafa może znajdować się na dwóch ścianach naprzeciwko siebie. Możliwości są nieograniczone - pod warunkiem, że zachowasz właściwe proporcje i będziesz pamiętać o ergonomii

Garderoba

Projekt małej sypialni

Jeśli nie dysponujesz dużą ilością miejsca, ale chcesz stworzyć pełne wnętrze i zmieścić w nim wszystko, czego potrzebujesz, możesz wypróbować kilka sprytnych sztuczek. Na przykład stolik nocny, oprócz swojej bezpośredniej funkcji, może pełnić także rolę toaletki, wystarczy tylko umieścić za nim lustro.

Rozmiar szafki nocnej można zmniejszyć za pomocą lampy podłogowej: można ją zamienić w kinkiet lub lampę wiszącą, uwalniając w ten sposób powierzchnię szafki nocnej. Lustro można zamontować na drzwiach szafy lub na drzwiach wejściowych. W małej sypialni najlepszym wyborem będzie szafa z drzwiami przesuwnymi, która również pozwala zaoszczędzić miejsce.

Dostępne też są łóżka ze zintegrowanym systemem przechowywania, a pod nimi można umieścić wysuwaną szafkę do przechowywania pościeli, kołder i poduszek, aby zaoszczędzić miejsce w szafie. Nie chcesz tworzyć zbyt wielu otwartych półek i na siłę rozmieszczać dekoracji na powierzchniach, ponieważ nadmiar małych przedmiotów powoduje wizualny bałagan i chaos. A prawdziwym magicznym narzędziem jest lustro, które umieszczone prawidłowo w przestrzeni może zdziałać cuda i zwiększyć rozmiar pokoju bez dodatkowych metrów kwadratowych. Ponadto, w przypadku małej sypialni idealnym rozwiązaniem będzie jasna kolorystyka, ponieważ jasne odcienie optycznie powiększają przestrzeń.

Jak dodać naturalne światło do sypialni?

Sekret tkwi w tym, aby wszystkie poziome powierzchnie były jasne i nie przeciążać ich niepotrzebnymi przedmiotami, ponieważ na przykład parapet może odbijać dodatkowe światło do pomieszczenia. Panele tapicerowane, zasłony i dywany pochłaniają dużo światła, dlatego należy o tym pomyśleć. Duże, sięgające od podłogi do sufitu lustro umieszczone przy ścianie z oknem może odbijać dużo dodatkowego światła i sprawić, że pokój będzie wydawał się większy.

Sypialnia

Kolor we wnętrzu sypialni

Pierwszą rzeczą, o której należy pomyśleć, wybierając kolorystykę pomieszczenia, jest jego funkcja. Ponieważ sypialnia jest miejscem, w którym głównie śpimy, wszystko wokół niej powinno sprzyjać temu procesowi. Nie wybieraj jaskrawych kolorów: nasycony żółty i pomarańczowy są ożywcze, preferuj spokojną pastelową kolorystykę. Najlepsze są ciepłe, zgaszone odcienie. Niekonwencjonalnym, ale bardzo ciekawym rozwiązaniem jest ciemna sypialnia. Czarne ściany, grube zasłony, ciemne meble i pościel. Nie każdy zdecyduje się na tak radykalny schemat, ale ciemna sypialnia jest zdecydowanie senna, a przy tym wygląda ostro i designersko.