Zakup mebli do pokoju dziecięcego to odpowiedzialne zadanie dla rodziców, ponieważ na pierwszym miejscu stawia się przyjazność dla środowiska i bezpieczeństwo, nawet jeśli dziecko zwraca uwagę tylko na wygląd. Od tego, jak urządzony jest pierwszy prywatny pokój dziecka, zależy jego zdrowie fizyczne i psychiczne. Pokój dziecięcy musi spełniać kilka funkcji jednocześnie: służyć jako miejsce do spania, mieć miejsce na aktywne gry i kreatywność, potrzebuje także mebli do przechowywania rzeczy osobistych, a jeśli pokój jest przeznaczony dla ucznia, potrzebny jest kącik do nauki. Zastanów się, jak harmonijnie połączyć te funkcje i jakie są wymagania dotyczące mebli dziecięcych.

pokój dziecięcy

Kolory do pokoju dziecięcego

Dzieci lubią wszystko, co jasne, a każdy kolor na swój sposób wpływa na ich rozwój i psychikę. Dlatego ważne jest, aby wybierać te odcienie, które pozytywnie wpłyną na zdrowie emocjonalne małego człowieka. Pokój, w którym dominują odcienie brązu, szarości i beżu, sprzyja wyciszeniu, a aby rozrzedzić tę paletę, można dodać jasne plamy. Na przykład meble mogą być w odcieniach pastelowych, a zasłony, maty i kąciki zabaw w kolorze żółtym, zielonym lub niebieskim.

Czerwone i pomarańczowe przedmioty podnoszą dziecko na duchu i zachęcają do aktywności. Dziecko dobrze czuje się również w pokoju, w którym jest dużo kolorów niebieskich, błękitnych i zielonych. A fioletowe detale docenią nadpobudliwe dzieci. Jednak w każdym przypadku należy znać granice i trzymać się określonego schematu kolorystycznego, ponieważ kolorystyka z wieloma odcieniami wywiera presję na psychikę.

Abyś nie musiał się martwić o wybór każdego elementu, zamawiaj meble dziecięce partiami. 

Dziecko w pokoju

Meble dziecięce: czego naprawdę potrzebujesz?

Dziecko dla prawidłowego rozwoju potrzebuje przestrzeni do aktywnych zabaw, dlatego pokój dziecięcy nie powinien być zagracony niepotrzebnymi meblami. Głównym atrybutem pokoju jest łóżko. Ma on szczególne wymagania, ponieważ zdrowy sen jest gwarancją ogólnego zdrowia. Poproś o certyfikat jakości w sklepie, wszystkie materiały powinny być bezpieczne dla Twojego ciała. Unikaj łóżek z miękkim obiciem; może wyglądają przytulniej, ale szybko się brudzą, zużywają i zbierają kurz. W przypadku pokoju dziecięcego dobrym wyborem jest drewno lub dobrej jakości płyta wiórowa.

Szafa jest niezbędnym miejscem na ubrania dziecka i ważne jest, aby była jak najbardziej przytulna. Wtedy odkładanie rzeczy na miejsce stanie się przyjemnością. 

Komoda dziecięca jest niezbędna na drobne przedmioty, nie zajmuje dużo miejsca, ale pozwala utrzymać porządek w pokoju. Potrzebne jest także biurko do nauki i pracy twórczej oraz krzesło. Należy zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ odpowiednia wysokość stołu i krzesła jest kluczem do dobrej postawy i dobrego widzenia.

Sprawdź też: Jak urządzić przedpokój? Porady i wskazówki

Planowanie przestrzeni

Pokój dziecka jest wielofunkcyjny, dlatego powinno się w nim znaleźć miejsce do spania, nauki i zabawy. Nie ma potrzeby dzielenia stref za pomocą przegród - wystarczy je wyraźnie zaznaczyć. Innymi słowy, jeśli pomieszczenie jest wystarczająco przestronne, nie chcesz łączyć miejsca do nauki z miejscem do zabawy itd.

W pokoju dziecięcym powinno jednak pozostać trochę wolnego miejsca. Ponadto, planując wnętrze, lepiej jest umieścić łóżko z dala od kaloryferów i okien, a stół - przeciwnie - przysunąć do okna, tak aby światło słoneczne padało po lewej stronie dla dziecka praworęcznego i po prawej, jeśli jest leworęczne. Po raz kolejny należy upewnić się, że stół i krzesło dziecka mają odpowiedni rozmiar, co jest korzystne dla jego zdrowia i prawidłowej postawy.

Zadbaj o dobre oświetlenie sztuczne w pokoju dziecięcym, lepiej wybrać kilka źródeł światła. Może to być na przykład żyrandol i dodatkowa lampka na biurku. Ważne jest, aby do pomieszczenia docierało naturalne światło, dlatego nie należy wybierać ciężkich, grubych zasłon, które trudno jest otwierać i zamykać. W razie potrzeby powinna jednak istnieć możliwość zaciemnienia pomieszczenia.