Światowy rynek mebli odnotował ogromny wzrost, który doprowadził do ogromnych zysków dla 10 największych producentów mebli - liderów branży w 2021 roku. Oczekuje się, że do 2024 roku udział globalnego rynku mebli wzrośnie do 472,3 mln USD.

Największym czynnikiem wzrostu rynku był silny popyt ze strony młodego pokolenia. Rosnąca popularność sprzedawców internetowych to kolejny czynnik, który w ogromnym stopniu przyczynia się do wzrostu światowego rynku mebli.

Rosnący popyt na meble do domu wciąż podbija rynek, a wiodące marki zdają sobie z tego sprawę. 10 największych producentów mebli wychodzi naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i rynku, oferując meble wielofunkcyjne. Ma wiele zalet, takich jak maksymalna przestrzeń do przechowywania, stylowe wzornictwo i innowacyjne kompaktowe konstrukcje. Niewątpliwie czynniki te przyczyniają się do wzrostu i sukcesu światowych producentów mebli.

Meble mogą być zarówno luksusowe, jak i niedrogie i praktyczne. Obecnie istnieją segmenty dla wszystkich rodzajów mebli, w tym producentów mebli do salonu, sypialni, biur i mebli zewnętrznych, a także marek mebli premium, które całkowicie zdominowały rynek światowy. Przystępne cenowo meble są jednym z największych czynników przyczyniających się do wzrostu rynku.

Coraz częstszym trendem wśród kupujących jest kupowanie elementów wystroju wnętrz. Niewątpliwie ma to jeszcze większy wpływ na sprzedaż mebli na świecie.

Zobacz też: 18 ciekawostek o meblach i ich historii

Nowoczesne meble
 

Ranking 10 największych producentów mebli na świecie w 2021 r.

Dziesięć największych światowych marek mebli w 2021 roku dominowało na rynku przez dziesięciolecia. Oto lista najlepszych współczesnych producentów mebli na świecie:

1. Ikea

Ikea jest jedną z największych marek meblowych w 2021 roku. Jest producentem i dostawcą wstępnie zmontowanych mebli, a także różnych elementów wyposażenia i dekoracji wnętrz.

Firma Ikea została założona przez Ingvara Kamprada 76 lat temu, a pierwszy sklep powstał w małym miasteczku Elmhult w prowincji Småland. Obecnie Ikea ma siedzibę w Delft, w Holandii, i posiada 433 sklepy w 52 krajach.

Ikea jest znana z mebli, które nie są wstępnie zmontowane, ponieważ większość z nich jest przeznaczona do samodzielnego montażu. Głównym tego powodem jest chęć zapewnienia klientom przystępnych cenowo produktów poprzez obniżenie kosztów.

Meble Ikea

2. Ashley HomeStore 

Ashley HomeStore to amerykańska sieć sklepów meblowych i producent mebli. Została założona 23 lata temu w 1997 roku w Anchorage na Alasce (USA). Siedziba główna Ashley HomeStore znajduje się w Brandon na Florydzie, USA.

Oprócz Stanów Zjednoczonych, Ashley HomeStore posiada tysiące sklepów na całym świecie, w tym w Kanadzie, Meksyku, Ameryce Środkowej, Japonii, Kazachstanie, Singapurze, Arabii Saudyjskiej i Bangladeszu.

3. Restoration Hardware

Restoration Hardware jest jedną z najszybciej rozwijających się firm na świecie. Jest to amerykańska firma z branży wyposażenia wnętrz z siedzibą w Corte Madera, Kalifornia, USA. Restoration Hardware sprzedaje meble przez Internet i sklepy detaliczne.

Firma została założona w 1979 r. w Kalifornii i posiada 36 sklepów w USA i Kanadzie. Restoration Hardware jest również znana jako jedna z najlepszych marek luksusowych mebli na świecie. Firma dąży do uzyskania wyższych cen za swoje kolekcje mebli.

4. Kartell

Czwarte miejsce na liście najlepszych marek mebli zajmuje firma Kartell. Jest to włoska firma, która produkuje i sprzedaje nowoczesne meble z tworzywa sztucznego. Kartell to jedna z najlepszych na świecie marek meblowych, znana z ogromnej różnorodności kolorów i stylów.

5. Williams-Sonomca Inc. 

Na 5. miejscu listy 10 największych producentów mebli znajduje się Williams-Sonoma Inc. Ten amerykański sprzedawca specjalizuje się w wyposażeniu kuchni i domu.

Firma Williams-Sonoma została założona w 1956 roku w Sonoma, w Kalifornii. Siedziba firmy znajduje się w ekskluzywnej dzielnicy South San Francisco w Kalifornii. Williams-Sonoma jest jedną z największych firm handlu elektronicznego na świecie i jednym z największych wielokanałowych sprzedawców detalicznych na świecie.

Meble

6. La-Z-Boy

Galerie Mebli La-Z-Boy to znana w Ameryce Północnej marka foteli tapicerowanych, sof, foteli rozkładanych i wersalek. La-Z-Boy, założony w 1927 r. i mający obecnie siedzibę w Monroe w stanie Michigan, zajmuje 6. miejsce na naszej liście.

La-Z-Boy jest znany z prowadzenia kilku oddziałów firmy, podzielonych na 3 sprawozdawcze segmenty operacyjne: grupę tapicerską, grupę mebli gabinetowych i grupę sprzedaży detalicznej.

7. Raymour & Flanigan

Raymour & Flanigan, z siedzibą w Liverpool, Nowy Jork, USA, to amerykańska firma zajmująca się sprzedażą detaliczną mebli. Firma Raymour & Flanigan, zajmująca 7 miejsce w rankingu 10 największych firm meblowych, jest największą siecią sprzedaży detalicznej mebli w północno-zachodniej części Ameryki.

Produkty Raymour & Flanigan obejmują meble do salonów, jadalni, sypialni i materace.

8. American Signature

American Signature znajduje się na 8 miejscu na naszej liście. Marka została założona przez Jerome'a Schottensteina jako prywatna firma meblarska w 1948 roku w Columbus w stanie Ohio.

American Signature prowadzi punkty sprzedaży w około 120 lokalizacjach na całym świecie. Jako jedna z najlepszych marek meblowych na świecie, American Signature jest znana z wielopłaszczyznowego działania na całym świecie.

Sypialnia

9. Roche Bobois

Założona w 1960 roku przez rodziny Roche i Chouchan firma Roche Bobois to francuska sieć sklepów meblowych wysokiej klasy. Firma otworzyła niedawno swój pierwszy salon wystawowy w Japonii, a ponadto posiada sieć ponad 250 salonów w 55 krajach.

10. Ethan Allen

Założona w 1932 r. firma Ethan Allen to amerykańska sieć sklepów meblowych, która posiada 300 sklepów w Ameryce, Kanadzie, Azji, Europie i na Bliskim Wschodzie. Firma została założona przez Nathana S. Ancella i Theodore'a Baumrittera, a jej główna siedziba znajduje się obecnie w Danbury w stanie Connecticut.