Strona poświęcona meblom jest prawdopodobnie czymś, co czytasz w wygodnym fotelu, na sofie lub kanapie. I trudno sobie wyobrazić, jak moglibyśmy żyć bez tego niezbędnego mebla. Uważa się, że wymiana mebli jest równoznaczna z odnowieniem połowy domu. O meblach - jednym z najbardziej użytecznych wynalazków ludzkości na przestrzeni tysiącleci jej istnienia - nagromadziło się wiele interesujących faktów.

1. Najstarsze egzemplarze mebli znaleziono w Egipcie w grobowcach faraonów, kapłanów i szlachty z III w. p.n.e. Są one wykonane z hebanu i inkrustowane kością słoniową, malachitem i turkusem.

2. Dopiero w V wieku p.n.e. w starożytnej Grecji do wyrobu mebli zaczęto używać drewna - wcześniej Grecy wykonywali łóżka i ławy z kamienia. Słowo "łóżko" pochodzi z greckiego kline. Pomieszczenie z wieloma łóżkami było nazywane przez starożytnych Greków polikliniką.

3. Rzymianie są uważani za wynalazców mebli tapicerowanych, ponieważ zaczęli obijać meble skórami zwierząt.

4. W XVI-XVII w. królowie francuscy przyjmowali swoich poddanych bezpośrednio w sypialniach, leżąc w łożach, ozdobionych baldachimem. Jednak w tamtych czasach baldachim służył bardziej do ogrzewania niż do upiększania, ponieważ w pałacach było bardzo zimno.

5. Na dworze króla Ludwika XIV możliwość zasiadania w obecności rodziny królewskiej była uważana za szczególny przywilej. Aby siedzenie nie było zbyt wygodne, dla posiadaczy tego przywileju przyniesiono taboret. W sądowej tabeli rang istniało nawet stanowisko "nosiciela stołka".

6. Ludwik XIV posiadał również największą kolekcję łóżek: miał ich 413.

7. Łóżko europejskiej kurtyzany Markizy La Paiva, jednej z najbardziej emblematycznych postaci XIX wieku, miało powierzchnię 10 metrów kwadratowych. Największe łóżko zostało wykonane pod koniec lat 90. w Holandii: miało 5,79 m długości i 3,81 m szerokości.

8. Najpierw było krzesło, potem łóżko, a trzecim wynalazkiem meblowym była szafa. "Przodkami" współczesnej szafy były komody, które stopniowo zwiększały swoją wysokość. Uważa się, że pierwsze szafy powstały w feudalnej Europie, skąd rozprzestrzeniły się na cały świat. Średniowieczne kredensy przypominały repliki zamków, wieżyczek, kolumn, a nawet drewnianych rzeźb.

9. Dziś trudno jest ustalić, kto wynalazł szafę. Zwykle przypisuje się to Napoleonowi, który nakazał zasuwanie parawanów w mieszkaniach małych oficerów, aby ukryć ich mundury. Dzięki temu mieszkania były czyste i schludne, a mundury w doskonałym stanie.

10. Komoda, tak zwana "szuflada na szufladę", została wynaleziona nieco ponad 300 lat temu przez Thomasa Elfa, amerykańską legendę meblarstwa. W jego rodzinnym mieście Charleston zamożni ludzie często przenosili się do domów letnich lub zimowych, w zależności od pory roku. A przeniesienie trzech małych części garderoby jest łatwiejsze niż jednej dużej.

Zobacz też: Czym są meble modułowe i dlaczego są tak popularne?

11. Wysokie stołki barowe i taborety barowe również pojawiły się po raz pierwszy na Dzikim Zachodzie. Taki słupek służył jako bariera ochronna i chronił właściciela przed kulami. Stołki barowe zostały przedłużone, aby pasowały do baru. Stołki barowe dawały ludziom możliwość wypicia szybkiego drinka, przyjrzenia się ofercie napojów i porozmawiania z barmanem.

12. Pierwsze biurko pojawiło się w XVII wieku. Jego szuflady znajdowały się pod blatem, więc trzeba było pracować na stojąco. Dopiero jakiś czas później rzemieślnicy przesunęli szuflady na bok.

13. Pierwsze próby stworzenia nadmuchiwanych mebli podjęto już w 1895 roku. W ramach eksperymentu pracownik Linford Root próbował nadmuchać parą wodną materace umieszczone na sztywnych półkach w wagonach sypialnych w pociągach. Szybko jednak zrezygnowano z tego pomysłu: materace, nadmuchiwane gorącą parą, szybko zawiodły, pękły i poparzyły pasażerów.

14. W 1911 roku Thomas Edison zaprezentował słynne meble z betonu, o których z dumą mówił, że mogą być równie piękne jak drewniane, a przy tym znacznie tańsze. Jednak poza wynalazcą nikt nie był entuzjastą betonowych mebli.

15. Słynny gangster Al Capone sprzedawał dla swojej obstawy drewniane meble - łóżka, szafy, zestawy, komody i części poręczy schodów. Na jego wizytówce widniał napis: Alfonso Capone, sprzedawca mebli antycznych.

16. Meble od dawna przyciągają uwagę znanych architektów i artystów. Fotele zostały zaprojektowane przez Francesco Rastrellego, Antonio Rinaldiego i Charlesa Camerona. Twórcą sofy w kształcie ust gwiazdy filmowej Mae West był wielki malarz Salvador Dali. W 1988 roku sofa ta została sprzedana za 90 000 euro na aukcji w Sotheby's.

17. Sprzedaż mebli za pośrednictwem katalogu wymyślił Thomas Chippendale. W 1754 r. opublikował wspaniały katalog zawierający 160 rycin i pierwszy opis pięciu ruchów klasycznych w architekturze i meblarstwie. Książka miała kształtować gust arystokratów, ale instrukcje były przeznaczone dla stolarzy.

18. Za najdroższy mebel uważa się gabinet Badmintona, który powstał w XVIII wieku. W grudniu 2004 r. kosztował 19 045 250 USD. Wcześniej, w 1990 r., biuro zostało zakupione za rekordową kwotę 15 178 020 dolarów amerykańskich. Badminton został opłacony z osobistych funduszy Hansa-Adama II, księcia Liechtensteinu.