Chcemy żyć lepiej: wygodniej, bardziej stylowo, wydajniej, kolorowo, mądrzej i ekologicznie. Co za tym idzie - w otaczającej nas rzeczywistości powstają coraz nowe trendy - również w branży meblarskiej. W naszym dzisiejszym artykule przedstawiamy 8 najnowszych trendów meblowych które w ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością.
1. Zrównoważone i rustykalne wzornictwo
Coraz więcej osób stara się zmienić swoje zachowania konsumenckie w imię dążenia do zrównoważonego rozwoju społeczeństwa. Ich decyzje, także te dotyczące wyboru mebli, są oceniane pod kątem neutralności dla klimatu. Historia produktu - jak, z czego, gdzie i przez kogo został wyprodukowany - staje się coraz ważniejsza. Projekt musi być wysokiej jakości, atrakcyjny i "zielony". Naturalne materiały są wykorzystywane nie tylko ze względu na przytulność, ale także ze względów ekologicznych. Rośnie zainteresowanie materiałami nadającymi się do ponownego wykorzystania i recyklingu. Rośliny, domowe szklarnie, nieprzetworzone tkaniny stają się ważnymi elementami we wnętrzach. Uzupełniają je wyroby wiklinowe z rattanu, wierzby lub bambusa, które wprowadzają do domu atmosferę zimowego ogrodu. Ten trend utrzymuje zainteresowanie stylem skandynawskim, naturalnym, "rustykalnym" stylem życia i tradycyjnie prostym wzornictwem.
2. Bliżej natury
Coraz bardziej chcemy być bliżej natury. Żadne nowe mieszkanie nie jest budowane bez balkonu, a mieszkania z dostępem do ogrodu lub patio cieszą się dużym popytem, zwłaszcza w mieście. Te punkty kontaktu z naturą stają się integralną częścią naszych domów, a tarasy pełnią rolę drugiego salonu. Meble ogrodowe wyglądają teraz nie tylko tak, jakby przeniesiono je z salonu do ogrodu, ale są także używane w domu - wszystko dzięki zwiększonemu komfortowi, eleganckim materiałom i zaawansowanym technologicznie tekstyliom. Szary, modny wśród mebli zewnętrznych, traci na popularności - projektanci wybierają obecnie białe meble zewnętrzne. Rośliny, nie tylko w doniczkach, ale także na tapetach, zaczynają pełnić rolę dodatków. Zieleń jest trendy - można ją znaleźć we wszystkich odcieniach.
3. Inteligentna konstrukcja
Inteligentne aplikacje stają się coraz bardziej różnorodne, niezawodne i łatwe w użyciu, a także mogą być dokładniej dostosowane do potrzeb ludzi. W rezultacie inteligentne technologie coraz częściej odgrywają kluczową rolę w architekturze, stając się częścią naszego życia: na przykład optymalizując jakość powietrza w pomieszczeniach lub regulując temperaturę bez marnowania energii. To samo dzieje się w dziedzinie projektowania obiektów i wnętrz. Oprawy oświetleniowe służą jako głośniki, stoliki nocne są wyposażone w bezprzewodowe ładowarki do telefonów komórkowych, sofy zapamiętują indywidualne preferencje siedzących, a łóżka delikatnie skłaniają nas do zmiany pozycji podczas snu, gdy chrapiemy. Technologia staje się nieodzownym, niewidocznym elementem umeblowania i wiodącym trendem w ostatnich latach
4. Mniejsze jest lepsze
Rosnące czynsze i pojawianie się mniejszych mieszkań będą nadal napędzać popyt na meble, które oszczędzają miejsce. Pierwsza fala mody na porządek i oszczędność dotarła już z USA i Azji do Europy. Popularne są strategie utrzymywania porządku, unikania nadmiernej konsumpcji i ograniczania się do rzeczy niezbędnych. Coraz więcej osób przekonuje się do tego podejścia i jest ono po prostu modne. Dla wielu osób idealną filozofią może być "mniej znaczy lepiej", zwłaszcza że odpowiada ona pragnieniu życia w zgodzie z naturą. Popytem cieszą się zwłaszcza niedrogie meble prefabrykowane oraz kompaktowe elementy indywidualne, które można dopasować do pomieszczeń różnej wielkości. Modne są mieszkania na drugim poziomie: od łóżek piętrowych typowych dla pokojów dziecięcych przechodzimy do pomieszczeń dwupoziomowych z półpiętrami i miejscem do spania na antresoli.
5. Wygodne meble
Komfort jest najważniejszy w każdym domu (niezależnie od jego wielkości), zwłaszcza w sypialni. Inwestuje się jednak również w wyposażenie łazienek i meble wypoczynkowe. Kompaktowe, atrakcyjne wizualnie meble tapicerowane, takie jak dwuosobowe sofy lub fotele, to trend w górnym segmencie produktów. Szczególną uwagę zwraca się tu na ergonomię. Stoliki na wspornikach, stoliki rozkładane lub małe półki zapewniają poczucie porządku w życiu codziennym i stają się nieodzownym elementem wnętrza. Z ogrodu do domu przechodzą wygodne hamaki, w których przyjemnie jest się zrelaksować. Stołki i ławki są tapicerowane, aby zapewnić komfort w kuchni i jadalni. Sofy są regulowane i stoją na platformie, która podnosi poduszki na wyższy poziom. Uzupełniają je wbudowane stoły. Pojęcie "komfortu" obejmuje również standardy obsługi budynku - podgrzewane fotele samochodowe oraz ogrzewane lub chłodzone pomieszczenia to jedne z kluczowych pojęć.
6. Elastyczne rozwiązania i swoboda ruchu
Warunki życia ulegają dziś szybkim zmianom. Ludzie szukają również wolności od konwencji w kwestii mieszkania: potwierdza to trend w kierunku przestronnych mieszkań typu studio o charakterze loftowym, w których sypialnia lub biuro mogą być wydzielone. Pomieszczenia przenikają się wzajemnie, dlatego potrzebne są meble wielofunkcyjne, które wyznaczają strefy mieszkalne lub oddzielają je od siebie: stoły, które służą jako jadalnia i miejsce pracy, szafy, które mogą przechowywać rzeczy i dzielić przestrzeń. Kuchnia i pokój dzienny łączą się, a łazienka pozostaje osobnym pomieszczeniem lub przylega do sypialni. Nowoczesne mieszkania mają otwarty plan, podczas gdy mieszkania w starszych budynkach są "wypełniane powietrzem" poprzez usuwanie elementów ścian. Ogrody zimowe i zaadaptowane lofty wpuszczają światło, a duże okna sprawiają, że przestrzeń wydaje się większa. Z wyjątkiem szaf wnękowych, mieszkania te wymagają pojedynczych mebli: aby nie pozbawiać wnętrza poczucia swobody, lepiej je mieszać, niż korzystać z całych kolekcji.
7. Kolorowe życie
Kolor to potężne narzędzie w projektowaniu wnętrz i architekturze. Odgrywa ona decydującą rolę w tym, jak oceniamy dane pomieszczenie. Najbardziej wpływowym kolorem jest brąz, który może być stosowany zarówno w sposób neutralny, jak i awangardowy. Odcienie brązu są odpowiedzialne za przytulność i dlatego są obecnie bardzo popularne. Są to odcienie od szarobeżowego i taupe po bejcowany dąb, a także kombinacje z innymi kolorami, od pomarańczowego po turkusowy. W każdym przypadku kolor, czy to zielony, różowy, fioletowy czy brązowy, dodaje wnętrzu uroku. Odcienie ciemnego drewna, przywodzące na myśl Art Deco lub duński modernizm, ze złotymi, mosiężnymi lub innymi metalicznymi akcentami na bogatych dywanach, to prawdziwy luksus. Podczas gdy ciemne kolory (od ciemnych zieleni i błękitów po czerń) są na ogół modne we wnętrzach, minimalizm pozostaje wierny jaśniejszym i bardziej naturalnym odcieniom. Miłośnicy Bauhausu łączą kolory podstawowe z bielą. Wnętrza stają się coraz bardziej kolorowe dzięki intensywnemu stosowaniu schematów kolorystycznych. Coraz częściej odchodzi się też od monochromatyczności na rzecz wzorów.
8. Przedmioty dekoracyjne
Po ubraniach styl życia jest obecnie najważniejszym środkiem wyrazu. Jesteśmy nie tylko tym, co nosimy, ale także tym, jak żyjemy. W ten sposób każdy element dekoracyjny nabiera wyrazu. Podstawą każdego obiektu jest przestrzeń, w której się znajduje. Obiekty są prezentowane na występach ściennych, wśród tekstyliów, na podłodze lub za podświetlanym szkłem. Każdy przedmiot i każdy mebel jest również elementem dekoracyjnym. Dlatego też preferowane są pojedyncze przedmioty, a nie jednolite wnętrza z meblami z tej samej kolekcji. Oprawy oświetleniowe dopasowują się do każdego stylu mebli i same dekorują przestrzeń. Zarówno lustra, jak i obrazy można łatwo wykorzystać jako elementy wystroju wnętrz. Płytki, np. cementowe lub podziemne, stają się wyrazistymi akcentami w kuchni, na specjalnych odcinkach ścian lub w strefie wejściowej. Tapety z małymi i dużymi wzorami zamieniają pomieszczenie w prawdziwe dzieło sztuki. Na podłodze królują dywany z wzorami geometrycznymi, elementami kwiatowymi lub graficznymi. Szczególnie wyróżniają się kształty owalne. Wśród mebli najbardziej dekoracyjny jest kredens. Zarówno jako miejsce do eksponowania przedmiotów, jak i jako typ sam w sobie.