Układ wyspowy jest coraz częściej stosowany w kuchniach. Ta konfiguracja dobrze sprawdza się w dużych pomieszczeniach o powierzchni 20-25 m2, dlatego jest często wybierana do domów prywatnych i dużych mieszkań. Można ją jednak dostosować do mniejszych pomieszczeń, eksperymentując z rozmiarem lub formatem elementu wyspowego.
Wyspa kuchenna to samodzielna konstrukcja, która zwykle znajduje się w centralnej części pomieszczenia, oddzielona od pozostałej części kuchni. Najczęściej jest to stół z częścią do przechowywania lub barek śniadaniowy, ale można też zastosować inne opcje.
Wady i zalety kuchni z wyspą
Układ wyspowy ma kilka ważnych zalet:
- Ergonomia: Dodatkowe powierzchnie robocze i szafki w centrum pomieszczenia ułatwiają gotowanie. W kuchni możesz mieć wszystko pod ręką.
- Łatwy podział na strefy: wyspa dzieli pomieszczenie wizualnie i funkcjonalnie. Na przykład w kawalerkach można je wykorzystać do podzielenia pomieszczenia na strefę kuchenną i jadalnię lub salon.
- Funkcjonalność: wyspa jest swobodnie dostępna ze wszystkich stron i może być wykorzystana w maksymalny sposób. Na przykład, jeśli ustawisz na nim blaty robocze, ułatwisz sobie gotowanie na nich obojgu.
- Estetyczny wygląd. Pomysłowo zaprojektowana kuchnia z wyspą, która idealnie wkomponowuje się w wystrój, będzie doskonale wyglądać w każdym stylu wnętrza.
Konstrukcje wyspowe mają też swoje wady:
- Zajmują one dużo miejsca. Nawet niewielka wyspa wymaga przestrzeni, a potrzebna jest ona nie tylko na sam element wyspy, ale także na przejścia o odpowiedniej szerokości ze wszystkich stron.
- Instalacja może być skomplikowana. Wykonanie okablowania do środka pomieszczenia (np. do zlewu, zmywarki lub kuchenki) może być czasochłonne.
- Wymagają one starannego planowania. Przerobienie kuchni z wyspą nie jest takie proste. Na przykład, jeśli zdecydujesz się umieścić piekarnik na wyspie, będziesz musiał nie tylko pomyśleć o podłączeniu elektrycznym lub gazowym, ale także o tym, jak przymocować okap do sufitu na środku pomieszczenia.
Jak można wykorzystać wyspę?
Konstrukcje wyspowe są uniwersalne, więc łatwo je dostosować do konkretnego projektu. Przyjrzyjmy się kilku najpopularniejszym zastosowaniom tych układów.
Dodatkowa przestrzeń do gotowania
Wyspa w centralnej części kuchni jest idealna do przygotowywania i gotowania. Wszystko, czego potrzebujesz, to solidny, trwały blat, który może być wykorzystywany jako powierzchnia robocza. Jest to również jedna z najprostszych opcji, nie wymaga żadnych instalacji ani prac.
Jadalnia
Na środku kuchni/jadalni często tworzy się część jadalną. Element wyspy może zastąpić klasyczny stół i krzesła. Wyspa ze stołem jadalnym musi być wystarczająco duża - zazwyczaj odpowiedni jest blat o szerokości 90 cm lub więcej. Wokół niego powinno być również miejsce na krzesła.
Zamiast zwykłego stołu można użyć wysokiej lady ze stołkami barowymi. Ze względu na swoją wysokość takie konstrukcje są wizualnie bardziej zauważalne i dlatego dobrze nadają się do podziału pomieszczenia na strefy.
Miejsce przechowywania
Jeśli w kuchni nie ma zbyt wielu szafek i półek na żywność lub przybory kuchenne, wyspę można wykorzystać jako podręczne miejsce do przechowywania. Pod blatem roboczym znajduje się miejsce na duże, zamknięte szafki. Fronty szafek mogą być zaprojektowane w taki sam sposób jak w zestawie podstawowym.
Do modułów wyspowych można również dodać proste półki lub regały. Otwarte sekcje można wykorzystać do przechowywania naczyń, przypraw lub innych produktów. Czasami do półek dodaje się oświetlenie miejscowe.
Miejsce na zlew
Zlewozmywak wyspowy jest oddzielony od reszty kuchni, więc bieżąca woda i ścieki często stanowią problem. W standardowych mieszkaniach takie przeniesienie nie zawsze jest możliwe i może wymagać podniesienia poziomu podłogi oraz zainstalowania dodatkowych urządzeń.
Jeśli instalacja nie stanowi zbyt dużego problemu, element wyspy można przekształcić w wygodne miejsce do gotowania. Obok zlewu nadal będzie miejsce na blaty robocze, aby można było od razu suszyć, kroić lub w inny sposób przetwarzać umytą żywność.
Miejsce na zestaw do gotowania
W elemencie wyspowym można zintegrować pełnowartościową płytę grzewczą lub ograniczyć opcje gotowania do płyty grzewczej. Jeśli wysokość wyspy kuchennej na to pozwala, można w niej zamontować nie tylko piekarnik, ale także kuchenkę mikrofalową.
Płyty grzewcze są łatwiejsze w instalacji i dlatego częściej się je stosuje. Aby podłączyć standardową płytę elektryczną, wystarczy doprowadzić do niej prąd.
Dobrym pomysłem jest również zamontowanie nad płytą kuchenną okapu. Najlepszym wyborem są modele wiszące zaprojektowane specjalnie do konstrukcji wyspowych. Okapy przepływowe są bardziej wydajne, ale wymagają doprowadzenia kanału wentylacyjnego do środka pomieszczenia i muszą być ukryte. Alternatywą są modele cyrkulacyjne, które nie wymagają podłączenia do systemu wentylacyjnego.
Wymienione zastosowania projektów wysp można łączyć. Na przykład wyspę z blatem roboczym można łatwo połączyć z miejscem do przechowywania, wbudowaną płytą grzewczą lub zlewozmywakiem. przykłady różnych kombinacji można zobaczyć na zdjęciach prefabrykowanych kuchni.
Układy kuchni
Jednostki krajobrazowe są wykorzystywane do tworzenia wysp w różnych układach kuchni. Najczęstsze kombinacje to urządzenia w kształcie litery L (narożne), proste lub w kształcie litery U.
W kuchniach w kształcie litery L szafka dolna biegnie wzdłuż dwóch ścian w kształcie litery L. Wysuwaną wyspę można umieścić w wolnym kącie pokoju. Jeśli wybierzesz odpowiednią przestrzeń, wszystkie meble będą tworzyć prostokąt. Taki układ nie tylko wygląda schludnie, ale jest również bardzo funkcjonalny, umożliwiając wygodne rozmieszczenie sprzętu i powierzchni roboczych.
Proste kuchnie, ustawione w linii wzdłuż jednej ściany, dobrze komponują się z dowolnymi projektami wysp. Dzięki nim można łączyć gniazda o różnych kształtach, eksperymentować z rozmieszczeniem wysp.
Szafki w kształcie litery U zajmują trzy ściany w pomieszczeniu, dlatego są wybierane do przestronnych pomieszczeń. Jeśli do kuchni w kształcie litery U dodasz wyspę, będziesz potrzebować jeszcze więcej miejsca. Takie kombinacje można również stosować w bardzo dużych pomieszczeniach, takich jak otwarte studia. W kuchni zazwyczaj znajdują się urządzenia AGD, zlewozmywaki i urządzenia do przechowywania, dlatego wyspa jest często wykorzystywana jako miejsce do spożywania posiłków.
Na co należy zwrócić uwagę przy projektowaniu kuchni z wyspą
Złożone konfiguracje mebli kuchennych wymagają bardziej starannego planowania. Przyjrzyjmy się kilku ważnym aspektom, które mają wpływ na wygląd i działanie układów wysp.
Miejsce w kuchni
Meble nie powinny zagracać przestrzeni i uniemożliwiać normalnego poruszania się po pomieszczeniu. Metr to optymalna odległość między kuchnią a wyspą, przy czym minimalna odległość powinna wynosić 75-80 cm. Jeśli przestrzeń jest zbyt mała, otwieranie szafek i szuflad nie będzie łatwe. Zbyt mała odległość utrudnia również pracę przy blacie roboczym i szafce wysuwnej.
Komfort użytkowania
Jeśli masz centralną jadalnię, musisz także zadbać o wygodę osób siedzących przy stole. Na przykład wyspa z barkiem śniadaniowym musi być umieszczona w znacznej odległości od szafki kuchennej i mieć wystarczająco dużo miejsca na nogi. Nie jest konieczne całkowite uwolnienie dna, można po prostu zagłębić podstawę o 30-40 cm.
Wysokość wysięgnika
Wysokość konstrukcji zależy od sposobu jej użytkowania. Powierzchnie robocze są umieszczone na poziomie wygodnym do gotowania - dla osób o przeciętnym wzroście jest to 85-90 cm. Barek w kuchni z wyspą jest zazwyczaj wyższy - standardowa wysokość to 105 cm.
Wypełnianie wyspy
Podstawa elementu zdalnego jest często przeznaczona na system pamięci masowej. W tym przypadku należy z góry określić, które profile będą znajdować się w dolnej części, oraz obliczyć ich wymiary. Czasami podstawa jest wykonywana jako całość bez dodatkowych schowków.
Budowa elementu wyspowego
Można wybrać inny wzór i kształt wyspy: na przykład do wykorzystania jako jadalnia dobrze nadają się elementy prostokątne lub zaokrąglone. Jeśli w pomieszczeniu jest mało miejsca, zamiast klasycznej wyspy można zainstalować półwysep, który jednym bokiem przylega do innych mebli lub ściany.
Podział przestrzeni na strefy
Dobry podział przestrzeni jest szczególnie ważny w kuchni z wyspą, która jest połączona z salonem. Sam bypass może być dobrym elementem demarkacyjnym, jeśli zostanie zainstalowany na granicy dwóch stref. Aby zapewnić dodatkowy podział na strefy, można zastosować różne rodzaje oświetlenia i dekoracji.
Trójkąt roboczy
Klasyczny trójkąt roboczy składa się z trzech elementów:
- zlew,
- kuchenka,
- lodówkę.
Wszystkie trzy elementy powinny przylegać do siebie, aby ułatwić obsługę. W projekcie kuchni z wyspą odpowiednie będą różne układy trójkątów. Na przykład kuchenkę lub zlewozmywak można zintegrować z częścią wyspową lub pozostawić wszystkie trzy elementy na głównej szafce.
Ustawienie urządzeń
Wyspa kuchenna jest przystosowana zarówno do urządzeń konwencjonalnych, jak i do zabudowy. W podstawie można wbudować kompaktową chłodziarkę, zamrażarkę, piekarnik, kuchenkę mikrofalową itp. Pralki i zmywarki do naczyń są czasami umieszczane w centrum, ale w takich przypadkach wymagane jest dodatkowe zasilanie w wodę.
Jeśli w jednostce zdalnej planowane jest zainstalowanie małych urządzeń, należy rozważyć ich podłączenie. Zazwyczaj wystarczy upewnić się, że na jednej ze ścian bocznych znajdują się gniazdka elektryczne.
Wymiary wyspy kuchennej
Wymiary elementu wyspowego zależą od wielkości kuchni i wymaganych funkcji. Wymiary można obliczyć na podstawie podstawowego zestawu mebli - na przykład szerokości i głębokości dwóch lub trzech standardowych modułów meblowych. Meble o standardowych wymiarach wyglądają znajomo i mogą być tańsze niż te niestandardowe.
Styl wnętrza
Kolory i dekoracje są zazwyczaj dobierane tak, aby pasowały do głównego asortymentu kuchennego. Czasami centralny element można podkreślić specjalnym kolorem lub nietypową dekoracją, ale należy to robić ostrożnie i tylko w większych pomieszczeniach.
Układy wyspowe są dobrze dopasowane do różnych stylów wnętrz. Sprawdzą się one w kuchniach urządzonych w stylu minimalistycznym, klasycznym, prowansalskim czy skandynawskim.
Wyspa do małej kuchni
Klasyczne układy wysp nadają się tylko do dość dużych pomieszczeń. Można je jednak dostosować również do kuchni średniej wielkości, a nawet kompaktowych. Na przykład, można użyć:
- Elementy półwyspowe - na przykład w postaci małego baru przylegającego do głównej szafy. Listwa może być nieruchoma lub uchylna - czasami blaty robocze są ukryte we wnękach.
- Małe wyspy z pojedynczym małym blatem roboczym, zlewem lub płytą grzewczą. Dobre rozwiązanie dla pomieszczeń średniej wielkości.
- Elementy wysuwane na kółkach. Mobilne lady barowe można swobodnie przemieszczać po kuchni, a w razie potrzeby dosunąć do ściany lub schować w innym pomieszczeniu.
- Kompaktowe lady barowe z wyspą, które pełnią funkcję dzielnika między kuchnią a salonem (odpowiednie do małych kawalerek).
Aby mała kuchnia z wyspą była wygodna i nie wyglądała na zagraconą meblami, ważne jest dokładne obliczenie wszystkich wymiarów mebli. Należy skonsultować się z projektantami, aby upewnić się, że element wyspy będzie pasował do wnętrza.