Większość ludzi po raz pierwszy styka się ze stylami wnętrz przy okazji remontu kapitalnego lub kosmetycznego domu. Jest to całkiem normalne, ponieważ o ile nie jest się profesjonalnym projektantem lub dekoratorem wnętrz, nie jest konieczna wcześniejsza znajomość niuansów stylów.
Na pierwszym spotkaniu z projektantem, warto pamiętać o najważniejszych sprawach: styl wnętrza wyznacza to, jaki kolor będą miały ściany w pokojach, jakie meble i elementy dekoracyjne będą wyglądały najlepiej, jakie materiały są odpowiednie na podłogę i sufit, no i oczywiście jakie oświetlenie wybrać do wnętrza. Istnieje wiele sposobów na zaaranżowanie przestrzeni życiowej. Aby pomóc Ci szybciej wybrać odpowiedni projekt, przyjrzymy się 5 najpopularniejszym stylom wnętrzarskim.
Styl klasyczny
Klasycyzm we wnętrzach podkreśla przywiązanie właścicieli do arystokratycznego stylu życia. Jednak w odróżnieniu od baroku i empire, w których stosuje się wielowarstwowe listwy, klasycyzm jest stylem surowym i powściągliwym.
Cechy klasycznego wystroju wnętrz:
- W przypadku dużych rozmiarów pomieszczeń szczególnie ważną rolę odgrywa ich wysokość. Ponieważ zastosowano masywne, klasyczne meble, przy niskich sufitach będą one wyglądać karykaturalnie. Duże znaczenie ma również ścisła geometria pomieszczeń.
- Kolorystyka to odcienie pastelowe, beżowe i kremowe.
- Podłogi są wyposażone w parkiet lub panele laminowane o wyglądzie drewna, a ściany pokryte są ciężkimi tapetami, zwykle winylowymi lub tekstylnymi.
- Sufit jest pomalowany na biało i obramowany dyskretnymi listwami.
- Pokoje są wyposażone w ciężkie i szerokie meble w klasycznym stylu.
- Do oświetlania pomieszczeń służy jeden masywny główny żyrandol. Kinkiety są stosowane jako uzupełnienie.
- Elementy dekoracyjne - duże lustra w oryginalnych drewnianych ramach, obrazy o tematyce klasycznej, szklane wazony, gipsowe figurki.
- Klasycyzm charakteryzuje się nieco zagraconą przestrzenią, która sprzyja swobodnym rozmowom.
Styl nowoczesny
W tym stylu arystokratyzm i klasycyzm łączy się z nowymi trendami ery nowożytnej - technologią i funkcjonalnością. Nowoczesny styl we wnętrzu to swobodny styl projektowania, całkowicie odmienny od klasycznego.
Cechy nowoczesnego wystroju wnętrz:
- Spokojne odcienie kolorów. Mile widziane kolory naturalne: biały, beżowy, jasnobrązowy. Odcienie złota i srebra również dobrze pasują do nowoczesnych wnętrz.
- Drewniane podłogi i meble. Kamienne blaty w połączeniu ze stylowymi stołkami lub krzesłami również wyglądają bardzo oryginalnie;
- Oświetlenie, które można regulować w zależności od potrzeb, np. podczas przyjęć, prywatnych posiłków, oglądania telewizji itp. W tym celu stosuje się oświetlenie na różnych poziomach: lampy sufitowe, ścienne i podłogowe, lampy stołowe oraz oświetlenie od tyłu do przodu;
- Przedmioty dekoracyjne, takie jak wazony i duże szklane lampy podłogowe. Ściany zdobią obrazy, reprodukcje i współczesne fotografie.
W tym stylu można eksperymentować: spróbuj użyć różnych tapet na ścianach lub połączyć parkiet i kamienne płytki na podłodze. Doskonale pasuje do niego również domowa elektronika i najnowocześniejszy sprzęt. Wnętrze w nowoczesnym stylu przede wszystkim charakteryzuje jego właściciela jako wyrazistą indywidualność. "Home office" w stylu nowoczesnym to również coś, co świetnie ze sobą współgra.
Styl loftowy lub industrialny
Projektanci wnętrz już w latach 50. zaczęli aktywnie aranżować opuszczone magazyny. Przestrzeń przemysłowa różniła się od układu konwencjonalnych budynków mieszkalnych, co doprowadziło do interesującej syntezy w projektowaniu:
- Wnętrze wymaga dużych przestrzeni, bardzo wysokich sufitów, ogromnych okien i dużej ilości naturalnego światła.
- Kolorystyka - dominują odcienie terakoty i szarości;
- Wzór ściany to cegła lub imitacja kamienia. Podłoga jest wyłożona wylewką betonową i podłogą laminowaną, a sufit jest ozdobiony belkami stropowymi, co daje poczucie industrialnego charakteru;
- Światło jest jak najbardziej naturalne, dlatego okna są prawie zawsze niezacienione. Oświetlenie sztuczne powinno składać się z reflektorów punktowych i kinkietów w stylu tematycznym.
- Elementy dekoracyjne powinny być zgodne ze stylem loftowym - obrazy współczesnych artystów, różne plakaty, graffiti itp.
Loft wymaga odwagi ze strony właściciela domu i projektanta. Jest odpowiedni dla kreatywnej młodzieży i osób prowadzących aktywny tryb życia.
Minimalizm
Pragnienie prostego wystroju domu dało początek wyjątkowemu i bezpretensjonalnemu stylowi - minimalizmowi. Cieszy się obecnością tylko tych przedmiotów, które są niezbędne do wygodnego życia i większej swobody poruszania się po domu.
Cechy minimalistycznego wystroju wnętrz:
- Nadaje się do mieszkań i domów wiejskich dowolnej wielkości. Wszechstronność to główna cecha tego stylu. Minimalizm lubi surowy i uporządkowany układ.
- Odcienie kolorów - biel lub lekkie gradacje szarości. Pokoje do wypoczynku są urządzone w pastelowych kolorach.
- Wykończenia - preferowane są naturalne materiały o wysokiej jakości i prostocie. Na ścianach położono jasną tapetę lub drewniane panele, na podłodze.
- Tradycyjnie parkiet lub panele laminowane, sufit pomalowano na biało.
- Meble są surowe, o prostych liniach i kątach prostych. Do produkcji mebli wykorzystuje się różne materiały: szkło, wytrzymałe tworzywa sztuczne i stal.
- Preferowane są meble rozkładane.
- Niezbędne światło jest wytwarzane przez wbudowane oprawy oświetleniowe. Stosowane są sufitowe lampy punktowe i oprawy ścienne o prostych kształtach.
- W minimalistycznym wzornictwie bardzo rzadko stosuje się dodatki dekoracyjne, a jeśli nawet, to są one bardzo funkcjonalne.
Co zaskakujące, minimalizm jest dość popularny wśród osób zamożnych.
Prowansja
Wnętrze w stylu prowansalskim można łatwo znaleźć w modnych kawiarniach, w których przesiadują artyści, projektanci i osoby o kreatywnych zawodach. Trend ten wywodzi się z Francji.
Główne cechy stylu prowansalskiego:
- Pokój w prowansji powinien być przestronny i jasny, dlatego mile widziane są duże okna i mnóstwo naturalnych źródeł światła - to główne kryteria wyboru.
- Odcienie: Kolory są jasne, ale meble i dekoracje mogą być jaskrawe i nasycone.
- Ściany mogą być ozdobione tynkiem dekoracyjnym lub drewnianą boazerią. Podłogi wykańcza się deskami, ale jeśli nie są one dostępne, można użyć parkietu lub nawet płytek. Sufit jest ozdobiony drewnianymi belkami lub belkami podwieszanymi.
- Meble wykonane z naturalnych materiałów, najczęściej z drewna i rattanu. W dekoracji można również wykorzystać elementy z kutego żelaza.
Akcesoria są szczególnie rozpoznawalną cechą stylu prowansalskiego. Preferowane są ozdoby kwiatowe, przedmioty stare lub sztucznie postarzane oraz koronkowe serwetki.
Jak wybrać swój własny styl spośród całej różnorodności?
Przede wszystkim słuchaj swojego wewnętrznego głosu. Jeśli nie lubisz klasycyzmu, uwierz mi, nie będziesz czuł się komfortowo w takim domu, nawet jeśli wszyscy twoi przyjaciele i krewni będą się nim zachwycać. Wybierz sam!
Komfort i wygoda to dwa ważne kryteria, które muszą spełniać wszystkie style wnętrz.
Opinia rodziny i Twoja własna opinia. Wybrany styl powinien podobać się wszystkim członkom rodziny lub przynajmniej nie budzić ich silnej niechęci.
Zapytaj profesjonalnych projektantów, przejrzyj czasopisma o projektowaniu wnętrz, przejrzyj zasoby internetowe. Nie próbuj łączyć skrajnie przeciwstawnych stylów, pamiętaj o harmonii i pozostaw w domu więcej miejsca na ruch.
Bądź indywidualistą, nie odbiegaj od tego, co masz w głowie!